Superwizja grupowa
30 sierpnia 2024 2024-08-30 20:48Superwizja grupowa
Superwizja grupowa
Jeśli pracujesz z ludźmi, uczysz innych, pomagasz bądź zarządzasz…
to doświadczasz czasem sytuacji trudnych. I zdarza się, że jesteś wtedy sam/a z kłębiącymi się myślami i emocjami, pytaniami i dylematami do rozwiązania.
W takiej sytuacji, dobrze jest mieć kogoś, kto ciebie zrozumie, spojrzy na problem z innej strony, wesprze w znalezieniu drogi wyjścia, da wsparcie i poczucie, że jednak nie jesteś w tym wszystkim sam/a.
Taką rolę spełnia superwizja.
Superwizja, to wyjątkowy sposób wspierania siebie w rozwoju zawodowym. To przestrzeń wymiany doświadczeń, spojrzenie na swoją pracę z wielu interesujących perspektyw; szukanie przyczyn trudności, pomysłów i rozwiązań. To również odkrywanie własnych zasobów i uczenie się nowych strategii działania. Dzięki superwizji można wprowadzić istotne zmiany w sposobie pracy, a także dokonać zmian we własnym życiu.
Jak przebiega superwizja grupowa?
Spotykania odbywają się w kilkuosobowej grupie osób zdecydowanych pracować nad sobą, ze sobą i z superwizorką. Umawiamy się na semestr wspólnej pracy. Na comiesięcznym Spotkaniu, trzy/cztery osoby dzielą się swoją sprawą. Może to dotyczyć np. współpracy w zespole, problemu w grupie szkoleniowej, sposobu postępowania z podopiecznymi. Superwizorka słucha, czasem zadaje pytania. Potem wszyscy chętni dzielą się swoimi refleksjami na ten temat, udzielają informacji zwrotnych. I wkrótce okazuje się, że omawiana sytuacja ma wiele poziomów, a rozwiązanie może być tam, gdzie na pierwszy rzut oka nie było go widać…
- Być może znajduje się w sposobie pracy, w używanych narzędziach?
- W emocjach, nawykach i przekonaniach?
- A może w otoczeniu?
Dzielenie się swoim doświadczeniem, informacje zwrotne i wsparcie tworzą klimat fascynującej podróży od świata zewnętrznego – do wewnętrznego – i znowu – z rozwiązaniem – na zewnątrz.
W czwartek, 26.09.br., w MERITUM, rozpoczyna swoją podróż kolejna grupa superwizyjna.
Zapraszam serdecznie!
Podsumowanie informacji o superwizji grupowej:
Dla kogo: dla osób, które pracują z grupami i zespołami, tj. trenerów, coachów, nauczycieli, terapeutów, psychologów, liderów zespołów roboczych.
Terminy: 26.09, 24.10., 21.11., 12.12.2024 r. oraz 16.01.2025r.
Czas pracy grupy: 17:30 – 20:00
Koszt udziału w pięciu spotkaniach: 1000 zł
Miejsce: MERITUM, ul. Panewnicka 36/2, Katowice.
Zapisy na: grobelny.bernadeta@gmail.com
Dodatkowych informacji udziela Bernadeta Grobelny – tel. 510 242 750
Ilość miejsc ograniczona.
Prowadząca:
Bernadeta Grobelny: jestem trenerką i superwizorką. Posiadam superwizorską rekomendację Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP oraz rekomendację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego do prowadzenia treningów interpersonalnych. Mam prawie trzydziestoletnie doświadczenie w szkoleniach dla różnych środowisk, pozarządowych, akademickich, oświatowych i biznesowych. Specjalizuję się w szkoleniach doskonalących kompetencje osobiste, wychowawcze i trenerskie. Superwizuję od piętnastu lat.
Aktualnie prowadzę superwizje indywidualne oraz grupowe dla zespołów Stowarzyszenia Siemacha w Krakowie, Domów Dziecka w Katowicach, kadry kilku szkół i przedszkoli pozasystemowych, Fundacji Doktor Clown, Fundacji Habitat i in.
Swoją pracę poddaję superwizji.
Opinie o superwizji:
„Superwizja prowadzona przez Panią Bernadetę Grobelny są to profesjonalne, obiektywne spotkania prowadzone wg. kodeksu etycznego. Pani Bernadeta doskonale rozumie proces grupowy, potrafi nim zarządzać, pozwalając zespołom wzrastać, rozwijać się oraz rozwiązywać sytuacje konfliktowe. Superwizje odbywają się w przyjaznej atmosferze, dającej poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. Praca z Panią Bernadetą daje możliwość integracji zespołu, sprecyzowania wspólnego celu oraz wypracowania metod prowadzących do profesjonalizacji prowadzonych działań.”
Barbara Smolicha
Koordynator Oddziału Regionalnego Śląsk Fundacji Dr Clown„Superwizja jest narzędziem pracy z całym zespołem, skierowanym na rozwiązywanie różnorodnych trudności w pracy: między nami, z dziećmi i młodzieżą, opiekunami prawnymi i instytucjami współpracującymi. To czas doskonalenia każdego z nas osobno zawodowo, ale przy okazji jest to czas integracji i wsparcia każdego członka zespołu. Dzięki naszej superwizji doskonalimy umiejętność komunikacji, nie tylko ze sobą, ale i z naszymi „ klientami”. Wsparcie, które otrzymujemy od Bernadety przekazujemy dalej – to dla mnie największa wartość superwizji.”
Malwina Hornowska
Dyrektor SIEMACHA Spot Facimiech
„Dzięki superwizji wzmacniamy i integrujemy nasz zespół. Jest to przestrzeń do otwartego wyrażania swoich opinii, swojego stanowiska, swoich potrzeb. Bywa to czasem niełatwe, w efekcie jednak powoduje lepsze rozumienie wzajemne i wzmacnia pozytywne aspekty funkcjonowania naszego zespołu. W ramach superwizji toczą się indywidualne procesy rozwojowe, jak i realizowane są cele zespołu, np. superwizja była wsparciem w trakcie budowania naszej strategii rozwoju.
Współpracę p. Bernadetą Grobelny oceniamy bardzo wysoko i możemy zarekomendować Ją, jako superwizora.”Małgorzata Młynarz
Dyrektor Fundacji Braci Golec
Główne formy superwizji:
- Superwizja grupowa – to analizowanie pracy własnej oraz uczenie się poprzez stawianie pytań, słuchanie i wymianę doświadczeń z innymi członkami grupy. Superwizja grupowa pomaga znaleźć przyczyny problemów i pomysły na ich rozwiązanie. Często prowadzi do odkrywania swoich nieuświadamianych wcześniej uczuć i przekonań, co zwiększa samoświadomość i decyzyjność. Odbywa się w małej, zamkniętej grupie uczestników. Stwarza to bezpieczną i twórczą przestrzeń wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów oraz przyglądania się swojej pracy z różnych perspektyw.
- Superwizja indywidualna – to spotkania superwizora z jedną osobą, podczas których analizuje się konkretne sytuacje zawodowe wnoszone przez superwizanta. Superwizor stwarza przestrzeń do refleksji, konsultuje, wspiera i pomaga znaleźć odpowiedzi, skuteczne interwencje i rozwiązania. W zależności od stawianych celów, z superwizji indywidualnej można skorzystać jednorazowo lub cyklicznie, w rytmie uzgodnionym w kontrakcie superwizyjnym.
Czas trwania jednej sesji superwizji indywidualnej to 60 minut.
Koszt jednej superwizji indywidualnej, to 250 zł.
Koszt cyklu superwizji indywidualnych – do uzgodnienia. - Superwizja uczestnicząca – polega na bezpośredniej obserwacji pracy, np. trenera, na sali szkoleniowej przez superwizora i wspólnym omówieniu przebiegu procesów. Superwizant analizuje swój stosunek do przeprowadzonego warsztatu i stawia pytania, a superwizor udziela szczegółowych informacji zwrotnych i dzieli się własnymi spostrzeżeniami.
Koszt superwizji uczestniczącej – do uzgodnienia.
Superwizja jest niezbędna do uzyskania rekomendacji trenerskich
Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP i innych organizacji zawodowych.