Katowice, ul. Panewnicka 36/2

Atelier Wolnej Kreatywności

08.10.2019 - 07.01.2020

“Making is thinking”

Richard Sennett

Wolna kreatywność

Wolna kreatywność to idea zrodzona na “Cyfryce – Wyspie Dnia Niecodziennego” – fikcyjnym miejscu dla współczesnych marzycieli i weekendowych buntowników, w którym poszukujemy odpowiedzi na bardzo realne zagadnienia związane z procesami twórczymi i kreatywnością w współczesnym życiu społecznym, w procesach kulturowych i w pracy.

Kreatywność daleko wykracza poza umiejętne rzemiosło, stereotyp szalonego geniuszu artysty, czy innowacje i produktywne rozwiązywanie problemów biznesowych. Kreatywność to nasza siła, umiejętność przyglądania się światu z ciekawością, otwartość na nowe, uważność i nasza indywidualna strategia komunikacji.

Zapraszamy Was do poszukiwań, podczas których nauczymy się  wykorzystywać elementy artystycznej pracy badawczej w nurcie artistic research,  sięgniemy do inspiracji płynących z badań nad kulturowymi aspektami twórczości oraz zapoznamy się z wybranymi perspektywami humanistycznymi.

O warsztatach

Atelier Wolnej Kreatywności to bezpiecznym laboratorium i praca rozwojowo-artystyczna, w ramach której odkrywamy jaka jest nasza kreatywność i jak sami, na własnych zasadach chcemy ją rozwijać. Założeniem warsztatów jest poznanie swojej indywidualnej siły twórczej poprzez eksperymenty z różnymi metodami działań kreatywnych i informacje płynące od grupy.

Spotykamy się we wtorki po południu, na 4-godzinnych warsztatach. Każdy warsztat odnosi się do innego zagadnienia, które będziemy pogłębiać ćwiczeniami, nauką pobudzania aktywności twórczej oraz dyskusją.

  1. Bezwysiłkowa Efektywność Formy – Umiejętność obserwacji i elementy autoetnografii [8 października 2019, 17.00 – 21.00]
  2. Narzędziownik Twórcy – o wyborze swojego medium [29 października 2019, 17.00 – 21.00]
  3. Siła Opowieści – storytelling i psychologia narracja [10 grudnia 2019, 17.00 – 21.00]
  4. Artistic Research – performance i interwencje artystyczne w sytuacjach codziennych [7 stycznia 2020, 17.00 – 21.00]

Temat przewodni każdego spotkania wprowadzi nas do pracy z 3 głównymi pytaniami:

  • Jaka jest moja własna kreatywność?
  • Z czego składa się mój warsztat twórczy?
  • Jak chcę ukierunkować moją kreatywną energię?

Dla kogo? 

Atelier jest otwarte dla wszystkich ciekawych nowych doświadczeń, którzy odczuwają potrzebę wyrażania się i poznawania rzeczywistości poprzez aktywne działanie. Zapraszamy zarówno osoby, które już tworzą, działają kreatywnie w swoich codziennych aktywnościach, jak i te, które poszukują motywacji i odpowiedniej dla siebie formy wyrazu. Nie wymagamy żadnych umiejętności i talentów artystycznych.

Cena spotkania: 

30 złoty za udział w jednorazowym spotkaniu.

Zapisy: 

Zapraszamy do zapisów pod adresem mailowym agata.magdalena.nowak@gmail.com

____________________________________________________________________________

Inicjatorka i prowadząca Atelier:

Agata Magdalena Nowak

Badaczka i trener działający na pograniczu świata sztuki i nauk wyzwolonych oraz środowiska organizacji związanych z projektowaniem użytecznych produktów i usług. Z wykształcenia psycholog oraz Magister Sztuk Pięknych. Ekspert i mentor na kierunku User Experience Design na Uniwersytecie SWPS.

Swoje poszukiwania twórcze prowadzi w nurcie badawczym artistic research prowadząc projekty dotykające alternatywnych strategii działań kreatywnych. Aktualnie realizuje pracę doktorską z kulturoznawstwa i rozwija ideę Cyfryki – Wyspy Dnia Niecodziennego; otwartej przestrzeni i zalążka metody eksploracji własnego potencjału.

Jej zwierzę mocy to Foka.

 

Zajęcia trzecie z psychologii narracji współprowadzone z Katarzyną Drożdżal

Badacz i projektant UX. Jest psychologiem z 12-letnim doświadczeniem. W ciągu ostatnich lat realizowała badania w ramach projektów badawczych w obszarze User Experiece oraz Service Designu. Od 2015 roku jest zaangażowana w organizację konferencji WUD Silesia. Wykładowca na studiach podyplomowych User Experience Design na Uniwersytecie SWPS w Katowicach.

Od wielu lat pasjonuje się psychologią narracyjną odkrywając siłę wielkich i małych opowieści w naszym codziennym życiu oraz udowadniając, że historie przenikają nas na wszystkich poziomach funkcjonowania osobistego i społecznego. Od kilku lat współuczestniczy w rozwoju Cyfryki, aktualnie inicjuje działanie Krytyki Cyfrowej, będącej kontynuacją myśli cyfrycznej w obszarze cyberpsychologii. 

 

ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE - FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY