Katowice, ul. Panewnicka 36/2

Festiwal Trenerski TRENERALIA 2019

05.04.2019 - 07.04.2019

Po raz pierwszy zapraszamy na Festiwal Trenerski TRENERALIA!

Na co się przydaje wiedza, jeśli nie służy człowiekowi? – Raoul Follereau

Od dwudziestu lat tworzymy przestrzeń do uczenia się i zmiany. Od trzynastu lat, dzielimy się naszą wiedzą, prowadząc Szkołę Trenerów MERITUM, którą ukończyło już ponad 600. osób.

TRENERALIA 2019, to nasz pierwszy Festiwal Trenerski – spotkanie ludzi, dla których rozwój i wspieranie rozwoju innych, jest istotnym obszarem życia.

Ideą Festiwalu jest pokazanie Uczestnikom naszego stylu trenerskiego. Fundamentem tego stylu są nasze wartości i nasze podejście do ludzi: odkrywanie głębszej świadomości siebie, wzmacnianie relacji z innymi i ze światem. Będziemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem trenerskim, wiedzą na temat budowania relacji i wiedzą specjalistyczną; zaprezentujemy ciekawe metody i narzędzia pracy z grupą, sposoby inicjowania procesu zmiany i wiele innych zagadnień trenerskich.

Przygotowaliśmy 9 szkoleń, warsztatów i wydarzeń rozwojowych, obejmujących ważna dla trenerów tematykę. Wybierajcie!

Zapraszamy naszych Absolwentów, Absolwentów innych Szkół Trenerskich, a także osoby rozpoczynające swoje trenerskie działania!
Zapraszamy trenerów, coachów, szkoleniowców pracujących z osobami dorosłymi, którzy chcą bliżej poznać Metodę MERITUM!

Festiwal TRENERALIA 2019, to wydarzenie, podczas którego zdobędziesz nową wiedzę, poznasz nowe sposoby pracy z grupą i… poznasz nowych ludzi.

Zespół MERITUM

Program Festiwalu Trenerskiego TRENERALIA 2019

Piątek, 05.04.2019 r.
godz. 17.00 – 21.00

PRAWO – trenerskie first aid

Czy chcesz upewnić się, że znasz przepisy, które regulują Twoje trenerskie relacje zawodowe? Czy – nawet jeśli je znasz – odczuwasz niepewność wchodząc w relacje prawne z klientami i zleceniodawcami? Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak funkcjonuje prawo i jakie czynniki brać pod uwagę, aby oszacować własne ryzyko? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z pytań brzmi TAK, zapraszam na warsztat.
Celem warsztatu jest bliższe rozpoznanie przyczyn niepewności prawnej w kontaktach trenerskich z klientami i zleceniodawcami oraz znalezienie i omówienie możliwości ich ograniczania. W ramach spotkania będziemy pracować nad zagadnieniami:

 • Ciało uczestnika warsztatu: bezpieczny kontakt, uszkodzenia ciała;
 • Mienie uczestnika i mienie zleceniodawcy – obowiązki i odpowiedzialność trenera;
 • Prawa autorskie trenera i autorów, z których pracy jako trenerzy korzystamy;
 • Umowa o usługi szkoleniowe.

Prowadząca:
Agnieszka Bielska-Brodziak – jestem doktorem habilitowanym nauk prawnych i praktykujących prawnikiem z 25 letnim doświadczeniem zawodowym. Pracowałam w prokuraturze, sądzie, a obecnie jestem radcą prawnym i pracownikiem naukowym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Jako nauczyciel i naukowiec najwięcej czasu poświęcam na zrozumienie w jaki sposób działa prawo i jak bezpiecznie je interpretować. Lubię myśleć o prawie jak o przygodzie, której nie trzeba się obawiać i w którą każdy może się z dobrym skutkiem zagłębić. Jestem trenerką umiejętności interpersonalnych, po Szkole Trenerów Meritum.

Cena warsztatu: 50 zł

 

Piątek, 05.04.2019 r.
godz. 17.00 – 21.00

Zdrowe myślenie w trudnej sytuacji trenerskiej

Trudne sytuacje szkoleniowe są nieodłączną częścią pracy trenera. Do ich rozwiązania można wykorzystać wiele strategii i narzędzi trenerskich. W trakcie warsztatu zaprezentuję jedno z nich, tj. Model ABCD emocji.

Celem warsztatu jest zwiększenie świadomości swoich reakcji na trudną sytuację szkoleniową i wyboru najbardziej adekwatnego sposobu radzenia sobie z nią. Plan warsztatu:

 • Obserwacja i interpretacja trudnej sytuacji trenerskiej
 • Model ABCD emocji
 • Dialog wewnętrzny podczas sytuacji trudnej; przekonania racjonalne i nieracjonalne
 • Odpowiedzialność za powstawanie i zmianę emocji
 • Zastosowanie Modelu ABCD emocji w rozwiązywaniu sytuacji trudnej

Prowadząca:
Bernadeta Grobelny – trenerka i superwizorka, z rekomendacją II-go stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Superwizorskim Certyfikatem Jakości Szkoleń III-go stopnia Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych w Warszawie. Współautorka i realizatorka Szkoły Trenerów MERITUM. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w prowadzeniu treningów i warsztatów trenerskich, rozwoju osobistego oraz warsztatów poprawy zdrowia i jakości życia. Superwizuje pracę z grupą od ponad dziesięciu lat.

Cena warsztatu: 50 zł

 

Sobota, 06.04.2019 r.
godz. 09.00 – 13.00

Marketing i media społecznościowe dla trenerów

Moim celem warsztatu jest dostarczyć Ci wiedzę, która pomoże zwiększyć skuteczność Twoich działań marketingowych jako Trenera oraz zainspirować Cię do niestandardowej a zarazem wartościowej komunikacji marketingowej. Na warsztacie dowiesz się, czym tak właściwie jest ten cały marketing, jakie działania warto realizować, aby zwiększyć popularność swojej marki oraz jak działa tajemniczy algorytm Facebooka. Poznasz inne kanały komunikacji, które warto wziąć pod uwagę, jeśli nie chcesz działać (tylko) na Facebooku. Porozmawiamy też o etyce działań marketingowych. Będzie ciekawie!

Program warsztatu:

 1. Marketing dla trenera
 2. Jak działa algorytm Facebooka?
 3. Co poza Facebookiem?
 4. Marketing vs. etyka

Prowadząca:
Majka Lipiak – przedsiębiorca społeczny, CEO w Leżę i Pracuję, pierwszej agencji marketingowej, która powstała po to, by dać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową. Z wykształcenia — logistyk i ekonomista, z pasji — marketer i innowator społeczny. Pracowała m.in. dla Agencji marketingu strategicznego RUBIKOM Strategic Thinking, Agencji Interaktywnej Punkt Krytyczny i Agencji PR Pan Pikto. Laureatka konkursu TEDxRavaRiver na śląskie idee warte rozpowszechniania, reprezentantka Polski w trakcie wydarzenia Merit360, gromadzącego młodych ludzi zdeterminowanych do realizowania Zrównoważonych Celów Rozwoju ONZ. Członkini Rady Biznesu Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz aktywna obywatelka programu British Council – Active Citizens for Social Enterprise.

Cena warsztatu: 50 zł

 

Sobota, 06.04.2019 r.
godz. 09.00 – 13.00

„Cień” – jego miejsce i znaczenie w pracy trenera

„Cień jest niebezpieczny w takim stopniu, w jakim jesteśmy pozbawieni z nim kontaktu” – Richard Rohr

Praca z Cieniem to możliwość rozwijania umiejętności przyglądania się sobie i integrowania wszystkich tych obszarów z których jesteśmy dumni z tymi które nagle dostrzegamy i z trudem przyznajemy że istnieją. Cień jest niczym sejf, w którym umieszcza się wszystko, co wytworzyło w nas poczucie wstydu i winy.
Każdy z nas doświadcza chwil w których w mniejszym lub większym stopniu rezygnuje z siebie. Wycina kawałek po kawałku po to by być przyjętym. W relacji terapeutycznej, trenerskiej lub szerzej – pracując w obszarze pomagania stajesz się współodpowiedzialny za relację do której zapraszasz innych. Jesteś w sytuacji gdzie utrata kontaktu z własnym cieniem zamyka wiele dróg. A przecież decyzja każdego z uczestników na rozwój osobisty to decyzja na spotkanie z cieniem. Trener jeśli jest jeden krok przed uczestnikiem, jeśli doświadczył spotkania z własnym cieniem może towarzyszyć uczestnikom w tych ważnych a czasem trudnych doświadczeniach.

Warsztat „Oswoić swój cień” to okazja by sprawdzić jaki potencjał ma Twój cień. Jakie jest jego miejsce w pracy z grupami i czy jego świadomość to zasób czy ograniczenie. Warsztat „Pracy z Cieniem” pozwala lepiej rozumieć tych z którymi wchodzimy w relacje i dać im przestrzeń na przyjęcie nas z całym naszym dobrodziejstwem. W czasie warsztatu będziesz miał/a możliwość:

 • poznać koncepcje Cienia
 • przyjrzeć się temu, co dostrzegają inni a czego być może sam nie zauważasz
 • rozpoznać jakie zachowania czy przekonania porzuciłeś i sprawdzić w jakiś sposób te zachowania czy przekonania wpływają na relacje z innymi
 • przyjrzeć jak to jest gdy w pracy trenerskiej stwarzasz warunki uczestnikom był mogli zajrzeć we własny cień

Prowadzący:
Tomasz Małanka – socjolog. Posiadam rekomendację trenerską I stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (rekomendacja nr I 421). Jestem w tej wyjątkowej sytuacji, że na własnej skórze wiele lat temu doświadczyłem metod pracy Meritum które dziś sam stosuje z pełnym przekonaniem.
Jednocześnie od wielu lat godzę swoje ścieżki trenerskie z innym ważnym doświadczeniem zawodowym – praca jako kurator sądowy. Posiadam piętnastoletnie doświadczenie w pracy z osobami zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz ponad dziesięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu rozwoju osobistego. W zespole Meritum współprowadzę treningi interpersonalne oraz zajęcia w Szkole Trenerów MERITUM. Współprowadzę warsztat rozwojowy dla par „On powiedział Ona zrozumiała” oraz „Moje męskie – żeńskie Ja” . Jestem autorem warsztatu „Przeżyć pomaganie” i „Oswoić swój cień”.

Cena warsztatu: 50 zł

 

Sobota, 06.04.2019 r.
Godz. 13.30 – 17.30

Techniki relaksacyjne w pracy z grupą

Celem warsztatu jest nabycie podstawowych umiejętności w zakresie prowadzenia i stosowania ćwiczeń relaksacyjnych przydatnych w pracy trenera.

Uczestnicy dowiedzą się kiedy i w jaki sposób wprowadzać ćwiczenia relaksacyjne do warsztatów i szkoleń, jak dobierać określone metody/techniki stosownie do celu szkolenia i potrzeb (np. rozluźnienie, bądź dodanie energii) oraz możliwości grupy docelowej oraz nabędą/poszerzą umiejętności w zakresie samego prowadzenia ćwiczeń. Dużą częścią warsztatu będzie doświadczenie własne poszczególnych metod, pracy z oddechem, świadomością ciała – również jego ułożeniem (temat możliwości oraz celu zastosowania ćwiczeń), rolą głosu, dobieraniem właściwych słów/sugestii.

Program zajęć:

 • ćwiczenia relaksacyjne (doświadczenie własne), przegląd podstawowych technik
 • ciało i oddech, czyli świadome wykorzystanie oddechu, ułożenia ciała oraz warunków zewnętrznych
 • praca z głosem, dobór słów i sugestii
 • wykorzystanie technik relaksacyjnych, jako narzędzie trenera w jego dbałości o własny dobrostan psychofizyczny

Prowadzący:
Michał Mania – psycholog, psychoterapeuta, trener, instruktor samoobrony, instruktor systemy rosyjskiej sztuki walki. Absolwent 4-letniego Kursu Psychoterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim oraz Szkoły Trenerów MERITUM. W pracy terapeutycznej, jak również szkoleniowej opiera się na humanistycznym widzeniu człowieka poprzez pryzmat jego zasobów. Współtwórca nowej formy treningu interpersonalnego z elementami pracy z ciałem realizowanej w Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM.

Cena warsztatu: 50 zł

 

Sobota, 06.04.2019 r.
godz. 13.30 – 17.30

Brzmienie duszy –  głos i intuicja trenera

Zapraszam Was w podróż przez emocje wyrażane głosem – dźwiękiem, który może zmyć ciężar i namalować nowe niebo, jak po burzy.

Celem warsztatu jest wsparcie trenera w pracy z niezbędnymi narzędziami, jakimi są: głos i intuicja. Pogłębienie kontaktu z intuicją odbywa się poprzez zjednoczenie ciała umysłu i ducha w jedności brzmienia. Poznanie własnego naturalnego głosu, doprowadzi Cię do odblokowania napięć, uwolnienia emocji i stresu, relaksacji, a tym samym do wzmocnienia siebie. Doświadczenie wibracji dźwięków na warsztacie tworzy wspólnotę wśród wszystkich uczestników, jednocześnie wyodrębniając Twój wyjątkowy osobisty potencjał, co pozwala nawiązać więź z własną intuicją. W czasie zajęć poznamy uwalniającą moc wibracji dźwięku oraz intuicyjnej relaksacji poprzez aktywne metody pracy z głosem, ciałem i oddechem, oparte na osobistym doświadczeniu w swobodnym ruchu i pracy z emisją głosu. Dowiemy się jak pogłębić oddech, odnaleźć równowagę, ukorzenić siebie, uwolnić emocje i pobudzić kreatywność. Poznamy zakres osobistych możliwości głosowo-oddechowych.

Program warsztatu:

 • Ćwiczenia ugruntowujące i rozluźniające.
 • Praktyka pogłębionego oddechu.
 • Emocje w dźwiękach.
 • Wspólnota w brzmieniu duszy.

Prowadząca:
Mariola Rodzik-Ziemiańska – trenerka trwałego rozwoju prowadząca autorskie warsztaty pracy z głosem, ciałem i oddechem w “Szałasie Rozwoju” oraz w Centrum Szkoleń i Rozwoju osobistego Meritum w Katowicach; pieśniarka, poetka i aktorka formacji “Zawiało”; animatorka kultury w “Porcie Sztuki”; prowadząca Teatr Korzeni oraz starsza specjalistka ds. artystycznych i edukacji kulturowej w Domu Kultury Rybnik-Boguszowicach. Absolwentka Szkoły Trenerów MERITUM i Politechniki Wrocławskiej o specjalności Geoinżynieria, oraz kursu Ziemia-Pieśń w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Uczestniczka wielu kursów i warsztatów: pracy z ciałem, aktorskich i wokalnych z zakresu śpiewu klasycznego, jazzowego, gospel oraz śpiewu archaicznego. Jej dzieciństwo związane było z folklorem Pogórzan Wschodnich.

Cena warsztatu: 50 zł

 

Niedziela, 07.04.2019 r.
Godz. 09.00 – 13.00

Ekologia trenerska – jak zminimalizować nasz wpływ na środowisko przy organizacji szkoleń

Jestem trenerką, lubię być także uczestniczką szkoleń i warsztatów, co oznacza, że spędzam w salach szkoleniowych sporą część swojego życia. Nie lubię produkować niepotrzebnych śmieci i marnować zasobów. Dlatego organizując szkolenia i konferencje staram się myśleć o skutkach podejmowanych przeze mnie wyborów na wielu poziomach.

Podczas warsztatów zastanowimy się czym jest odpowiedzialna konsumpcja w kontekście organizacji i prowadzenia szkoleń. Przyjrzymy się naszym nawykom trenerskim i opracujemy listę bardzo konkretnych pomysłów na ekologiczne zmiany dostosowane do Twoich potrzeb. Pomogę Ci zaplanować organizację szkoleń w taki sposób, aby wywierały one możliwie najmniejszy wpływ na środowisko – niezależnie od tego czy jesteś osobą odpowiedzialną za cały proces organizacji szkolenia, czy za samo prowadzenie zawsze są rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Prowadząca:
Anna Chomczyńska-Czepiel – absolwenta Ochrony Środowiska na UJ, Szkoły Trenerów MERITUM oraz Szkoły Trenerów Edukacji Przyrodniczej i kilku innych. Na co dzień pracuję w Ośrodku Działań Ekologicznych „Źródła”, prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz szkolenia dla dorosłych. W wolnych chwilach przerabiam śmieci na przedmioty użytkowe – z naciskiem na użytkowe. Wierzę, że nasze codzienne wybory konsumenckie zmieniają świat i lubię dzielić się swoją przyrodniczą.

Cena warsztatu: 50 zł

 

Niedziela, 07.04.2019 r.
Godz. 09.00 – 13.00

Emocje w procesie grupowym

Prowadzisz warsztaty i czujesz, że jest super, że wszystko idzie gładko zgodnie z planem albo wręcz przeciwnie, że jest ciężko, że ciągniesz grupę, a ona ani drgnie lub wchodzisz na salę i od razu czujesz, że atmosfera jest napięta. Przedstawiasz jakiś temat, a grupa się śmieje, chociaż masz wrażenie, że to co mówisz nie jest śmieszne.

Podczas warsztatu przyjrzymy się pojawiającym się emocjom przez pryzmat procesu grupowego. Przyjrzymy się emocjom w dłuższych i krótszych formach szkoleniowych. Nie zapomnimy także o naszych emocjach, przecież jako trenerzy też jesteśmy częścią grupy.

Prowadząca:
Ilona Opaszowska: trener, coach, terapeuta dźwiękiem. Od prawie 20 lat prowadzi warsztaty i treningi. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, warsztatów oraz treningów interpersonalnych opartych na procesie grupowym. Prowadzi zajęcia w Szkole Trenerów Meritum. Najważniejsze jest dla niej: życie w zgodzie ze sobą i relacje z ludźmi.

Cena warsztatu: 50 zł

 

Niedziela, 07.04.2019 r.
Godz. 13.30 – 17.30

Diada trenerska – czyli jak pracować w parze trenerskiej?

Prowadzenie warsztatów rozwojowych stanowi dla trenera duże wyzwanie. Wymaga uważności na każdego z uczestników z osobna, świadomego podążania za procesem grupowym przy jednoczesnym przyglądaniu się samemu sobie i pojawiającym się emocjom. Jednym ze sposobów pogłębienia korzyści dla uczestników prowadzonych warsztatów, stworzenia bezpiecznych warunków jest podjęcie decyzji o pracy w diadzie trenerskiej.

Za tą wyjątkowo formą współpracy stoi wiele pytań:

 • Jakie jest moje miejsce ?
 • Jakie jest miejsce kotrenera?
 • W których obszarach się uzupełniamy a w których jest nam do siebie daleko ?
 • Czym jest dla mnie relacja z drugim trenerami ?
 • Na jakie emocje jest miejsce między trenerami ?
 • Jakie ma to znaczenie dla uczestników?

Prowadzący:
Tomasz Małanka – socjolog. Posiadam rekomendację trenerską I stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (rekomendacja nr I 421). Jestem w tej wyjątkowej sytuacji, że na własnej skórze wiele lat temu doświadczyłem metod pracy Meritum które dziś sam stosuje z pełnym przekonaniem. Jednocześnie od wielu lat godzę swoje ścieżki trenerskie z innym ważnym doświadczeniem zawodowym – praca jako kurator sądowy. Posiadam piętnastoletnie doświadczenie w pracy z osobami zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz ponad dziesięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu rozwoju osobistego.

Mirela Pawlikowska – pedagog, trenerka z wieloletnim doświadczeniami. Posiadam rekomendację trenerską II stopnia. Moją rolę na warsztatach lubię określać mianem „dama do towarzystwa” – uwielbiam towarzyszyć uczestnikom, dzielić się tym, czym hojnie mnie życie obdarowało, z czym czuję się bogata. Bardzo lubię pracować w trenerskich duetach. Jestem założycielką i opiekunem merytorycznym Szkoły Trenerów MERITUM. Ważną część w moim sercu zajmuje ochrona dzikiej przyrody oraz promowanie „odżywiania dla zdrowia”.

 

Zapisy na TRENERALIA:

Zgłoszenia można przesyłać do dnia 29. marca br. na formularzu znajdującym się poniżej (wpisując tytuły warsztatów) lub mailem na adres: meritumkatowice@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE - FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY