Krąg kobiet w ciąży

Krąg kobiet w ciąży

k2Krąg kobiet w ciąży powstał jako alternatywa dla klasycznej szkoły rodzenia, bądź jej uzupełnienie.
W czasie zajęć dajemy sobie czas na przyglądanie się temu co z ciałem dzieje się w ciąży, damy sobie czas na oglądanie myśli jakie dopadają, na myśli które odpadają, damy sobie czas na bycie w ciąży.
Na to właśnie, i na to,  co temu byciu sprzyja.
Czy ruch, czy relaks, czy muzyka, czy własna twórczość, a może wszystko po trochu.
Może coś zupełnie innego?
Sprawdzamy to podczas każdego spotkania.

Spotykać będziemy się w kobiecym gronie, usiądziemy wygodnie w kręgu i pozwolimy poprowadzić się chwili i temu co żywe w nas w dniu spotkania, co wnosimy , co wyniosłyśmy ważnego ostatnio.

Nie ominiemy merytorycznych aspektów przygotowania się do roli mamy, porozmawiamy o porodzie, poćwiczymy pozycje porodowe, sprawdzimy które niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu mogą być pomocne podczas porodu, a które kompletnie nie pasują ciału. Porozmawiamy o własnej wizji porodu. Powspieramy je wzmacniającymi filmami z narodzin. Poszukamy własnych sposobów na motywowanie się w porodzie.

Opowiemy o tym jak przygotować się na pojawienie nowego człowieka w domu, jak pielęgnować noworodka, jak dbać o swoje ciało w połogu, jak połóg zakończyć. Przyglądniemy się słowu ceremonia w kontekście wydarzeń okołoporodowych. Poszukamy obszarów w które chcemy włączyć tatę dziecka, porozmawiamy o jego roli w porodzie, w połogu, przyjrzymy się własnym myślom i uczuciom, kto wie, może zaprosimy mężczyzn na jedno ze spotkań 😉

Przede wszystkim jednak będziemy razem, będziemy się śmiać, płakać, wspierać. Chcę by ta grupa stała się zalążkiem wioski, w której o wiele łatwiej wychować dziecko. Poszukamy odpowiedzi na każde pytanie.

Każdy cykl Kręgu liczy 10 spotkań. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie.

Do każdej edycji kręgu zapraszamy kobiety w zbliżonym terminie porodu.

Prowadząca:

Karolina Anweiler: doula, członkini Stowarzyszenia Doula w Polsce,  również pedagożka i animatorka zajęć twórczych. doula-karolina-anweiler.blogspot.com/

Wrażenia uczestniczek:

Kiedy trafiłam na „Krąg kobiet w ciąży” byłam chodzącym kłębkiem nerwów. Ciąża owszem planowana, jestem już po 30stce, więc wyczekiwana… Ale cholera, byłam przerażona! Czułam się bardzo niepewnie w nowej roli. Co gorsza ciągle tylko słyszałam, że czegoś mi nie wolno a położna ze szkoły rodzenia, traktowała ciążę jak stan zagrożenia życia kobiety. Zamiast radości czułam smutek i przytłoczenie.
Potem trafiłam do KRĘGU prowadzonego przez SUPER-DOULĘ-KAROLINĘ  Najmłodsza uczestniczka lat 20, najstarsza prawie 40. Spory rozstrzał. Jedyne co nas łączyło to rosnące z tygodnia na tydzień brzuchy.
Krąg Kobiet w Ciąży niewiele ma wspólnego z tradycyjną szkołą rodzenia jakiej się spodziewałam. To spotkania, które przede wszystkim uczyły nas wiary we własne siły, intuicję, potęgę natury. Bo przecież kobiety rodzą od początku świata! Gdyby nie to, że tak cudownie zostałyśmy zaprojektowane, ludzkość nie miałaby szans na rozkwit. Żebyśmy mogły urodzić nie potrzeba nam oksytocyny w kroplówce, przeciwbólowych narkotyków podawanych dożylnie, chirurgicznego skalpel. Dziecka nie trzeba wyciągać z nas na siłę, bo SIŁĘ MAMY W SOBIE. Potrafimy rodzić, i tego nikt nie powinien nam zabierać.
Teraz czuję się absolutnie gotowa na to co wkrótce ma nadejść… Na spotkanie z moim ukochanym synkiem. Nie boję się. Wiem, że MAM TĘ MOC… i nie zawaham się jej użyć! Krąg kobiet w ciąży dał mi wszystko czego potrzebowałam, żeby przypomnieć sobie jaka siła we mnie drzemie 😉 DZIĘKUJĘ!
Aneta

Spotkania w Kręgu Kobiet w ciąży dały mi przede wszystkim poczucie wspólnoty, spokój i wsparcie. Jestem wdzięczna Karolinie za stworzenie przestrzeni i atmosfery, w której mogłam bezpiecznie dzielić się tym wszystkim, co się pojawiało we mnie na różnych etapach ciąży. Ciąża jest dla mnie szczególnym doświadczeniem, w którym mierzę się z różnymi emocjami, obawami, radościami, ale też wątpliwościami – to istny roller coaster 😉 tym bardziej możliwość spotykania się w gronie kobiet, które są w podobnej sytuacji i doświadczają podobnych stanów jest olbrzymią wartością i źródłem wsparcia, siły i spokoju. Ponadto, podczas spotkań skorzystałam również bardzo z praktycznej wiedzy i wielu przydatnych informacji. Z całego serca polecam każdej Mamie spotkania w Kręgu prowadzone przez Karolinę.
Marzena

Dzięki “Kręgowi” zyskałam wiedzę na temat ciąży i porodu większą niż na szkole rodzenia, która trwa zazwyczaj kilka spotkań i nie porusza wielu ważnych kwestii. Krąg dodał mi pewności siebie, ukształtował moją wizję tego jak chcę rodzić. Wymiana informacji i emocji pomiędzy dziewczynami jest bezcenna, a prowadząca dawała nam przestrzeń do dzielenia się swoimi wątpliwościami, nie podając gotowych, sztampowych rozwiązań. Polecam każdej kobiecie, która chce się dobrze przygotować do porodu i macierzyństwa
Ewa