O czasie przedświątecznym i kochaniu

fota jan Twardowski
Refleksje

O czasie przedświątecznym i kochaniu

Kilkutygodniowa obserwacja przedświątecznej gorączki zakupowo- sprzątaniowej spowodowała, moje przemyślenia na temat tego jak funkcjonujemy i budujemy relacje, na czym je opieramy.

Ze względu na tempo jakie nadajemy swojemu życiu, trochę wymuszone przez obecne czasy, a trochę przez to, że się na to decydujemy, mam wrażenie relacje są na samym końcu. Choć chyba wszyscy wiedzą, że jesteśmy zwierzętami stadnymi, a relacje są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i bycia szczęśliwym.

Relacje sprowadzamy do obowiązków, powinności, tego co wypada czy nie wypada. Wiele osób rzadko ma czas na spotkania z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Często nie mamy czasu nawet na rozmowy telefoniczne. Nie rozmawiamy z sąsiadami, nie mówiąc już o przypadkowych ludziach w autobusie, na przystanku, w sklepie.

Nie mówimy „kocham” tych, których kochamy, bo brakuje czasu, bo zakładamy, że oni o tym wiedzą, bo nie mamy odwagi, bo nie chcemy ryzykować.
Wpadamy na szybkie wizyty do rodziny, przyjaciół, wchodzimy w szybkie związki, uprawiamy szybki seks, a potem równie często i szybko się rozstajemy. Czas jest tak cenny, że inwestujemy go w pracę, pieniądze, kupowanie prezentów, rozmowy o rzeczach nieważnych. A nie inwestujemy go w to co może nam dać prawdziwe szczęście czyli w relacje ze sobą i z innymi.
Zapominamy o tym, że każdy z nas ma ograniczoną ilość czasu tu na ziemi. Może być tak, że nie zdążymy: powiedzieć „jesteś dla mnie ważny”, „kocham”, przytulić kogoś, spędzić z kimś czasu. Możemy też nie zrealizować swoich marzeń, planów, bo tak szybko żyjąc zabraknie nam czasu na to co jest dla nas ważne.
Teraz jest wyjątkowy przedświąteczny czas, może warto na chwilę się zatrzymać i zadzwonić lub spotkać się z kimś kto jest ważny. Powiedzieć komuś „kocham”, „zależy mi na tobie”, „jestem ci wdzięczny”, uśmiechnąć się do kogoś przypadkowego, zadbać o siebie.

~ Ilona Opaszowska – psycholog, socjolog, posiada wieloletnie doświadczenie w pracy szkoleniowej z różnymi grupami odbiorców. Specjalizuje się w terapii dźwiękiem. Obecnie kończy certyfikowany kurs TRE Tension & Trauma Releasing Exercises. W zespole Meritum prowadzi treningi interpersonalne oraz zajęcia w Szkole Trenerów MERITUM. Autorka i współprowadząca warsztat rozwojowy dla par „On powiedział Ona zrozumiała”. Założycielka Centrum Mindfulness w Katowicach.