Czym jest GENOGRAM?

gen
Metody pracy

Czym jest GENOGRAM?

Po co nam genogram?

Genogram to rodzaj drzewa genealogicznego.

Najważniejsze w nim jest nie jest jednak odkrycie pochodzenia rodziny i jej korzeni, tylko relacji, jakie w niej panowały od pokoleń. To mapa międzypokoleniowych wzorców relacji między członkami rodziny, a zarazem fascynująca podróż do przeszłości.

Sporządzenie genogramu to cenny wkład do rozważań nad tym, nad czym chcemy pracować, co chcemy zmienić i z jakich zasobów możemy skorzystać. Dzięki ujawnieniu i usystematyzowaniu ważnych faktów, zjawisk i relacji można gruntownie poznać samego siebie. Wyjaśnić, dlaczego nasze zachowania są takie, a nie inne, dlaczego powtarzamy błędy rodziców, dziadków, a nawet pradziadków.  

Praca z genogramem powoduje szybkie pokazanie wszystkich elementów, przywołując różne emocje związane z aktualną sytuacją, jak również z przeszłością.

Do stworzenia genogramu potrzebne są informacje o najbliższej rodzinie: tzn. rodzicach, dziadkach i ich relacjach. Przydaje się także wiedza o ciotkach, kuzynach i ich dzieciach.

Na odpowiedniej dla nas mapie międzypokoleniowej zaznaczamy wszystkie osoby z nami  spokrewnione. Umieszczamy także osoby, z którymi nie łączą nas więzy krwi – żony, mężowie, konkubiny i konkubenci, także nieślubne i przysposobione dzieci.

Oprócz stopnia pokrewieństwa zaznacza się również ważne wydarzenia np. urodziny, chrzciny, śluby,  wizyta kogoś istotnego dla rodziny. Zaznaczamy choroby występujące w rodzinie np. choroby psychiczne, uzależnienia, homoseksualizm, przypadki wyjścia z nałogu, przemoc w rodzinie.

Tworzenie genogramu zajmuje dużo czasu.

Podczas rysowania schematu, w trakcie konsultacji/terapii, prowadzący przeprowadza rozmowy o członkach opisywanej rodziny, przodkach, odkrywane są rodzinne tajemnice, przygląda się mitom rodzinnym i ukrytym lojalnościom.

Sporządzanie genogramu to dla wielu osób fascynującą podróż do przeszłości. Podczas poznawania historii swojego rodu weryfikujemy własne życie, zaczynamy je analizować, zaczynamy patrzeć na swoje życie z nowej perspektywy. Widzimy odpowiedzi na zadawane sobie pytania:  dlaczego nasze zachowania są takie, a nie inne; dlaczego często powielamy zachowania i losy rodziców, dziadków, a nawet pradziadków.

Zachęcamy do pracy z genogramem.

Dziś dostępnych jest wiele źródeł w internecie:

www.geneteka.pl  

www.familysearch.org/pl/

Warto także poczytać wydane w Polsce książki Anne Anceline Schutzenberger, francuskiej terapeutki i twórczyni genosocjogramów.

W Meritum zapraszam do pracy metodą genogramu meritum.slask.plwarsztaty/konsultacje-dla-osob-naduzywajacych-alkoholu/

  • Rafał Banaszak