O uzaleznieniu od alkoholu

alk1
Metody pracy / Refleksje

O uzaleznieniu od alkoholu

Większość społeczeństwa nie rozumie osób uzależnionych. 

Większość z nas widzi, co jest nie tak z ludźmi pijącymi alkohol, zamiast zobaczyć, co się z nimi stało.

Uzależnienie od alkoholu to bardziej poszukiwanie ulgi od cierpienia, bólu, tęsknoty, niż podążanie za przyjemnością.

To wielopokoleniowy problem, w którym trudno określić, kto tu jest winny i od kogo się zaczęło.

W wielu rodzinach trwa i przechodzi z jednego pokolenia na następne.

Uzależnienie to siła, która kształtuje nasze życie. Kształtuje sposób, w jaki żyjemy, sposób w jaki kochamy, sposób w jaki wychowujemy kolejne pokolenie, nadajemy sens własnemu istnieniu.

Uzależnienie, w dużej mierze, jest pokłosiem wczesnych traum z dzieciństwa i najgłębszych ran odniesionych w najbliższych relacjach. To odłączenie się od siebie, gdy zbyt bolesne jest bycie sobą.

Picie alkoholu staje się sensem życia, gdy nie wiemy jak sobie radzić z emocjami. W bliskich relacjach, kiedy czujemy się zranieni, natychmiast się wycofujemy i nie musimy już przeżywać bolesnych emocji. Następuje separacja i zaczynamy tworzyć ryzykowne sytuacje.

Na szczęście, najgłębszy ból i cierpienie mogą być drogowskazem do uzdrowienia, w którym znajdziemy mądrość: uświadomimy sobie, że nasze uzależnione zachowania i postepowania nie są nami i możemy nad nimi pracować i w ten sposób stać się prawdziwym sobą.

Nadużywanie alkoholu to nie jest zło, które się Tobie przytrafiło. Jest to coś, co dzieje się w wyniku tego, co się Ci przydarza. To także rezultat podjętych przez Ciebie kiedyś decyzji.

Jeśli czujesz, że alkohol jakiś utrudnia Ci życie, że masz kłopot z nadmiernym piciem, zapraszam na konsultacje meritum.slask.plwarsztaty/konsultacje-dla-osob-naduzywajacych-alkoholu/

  • Rafał Banaszak