Grupa Wsparcia i Rozwoju dla Osób Uzależnionych
1 maja 2024 2025-04-02 20:52Grupa Wsparcia i Rozwoju dla Osób Uzależnionych
Grupa Wsparcia i Rozwoju dla Osób Uzależnionych
Rzadko się zdarza, by nie powiodło się komuś, kto dokładnie podąża naszą drogą. (Rozdział 5. Wielkiej Księgi)
Zapraszamy do Grupy Wsparcia i Rozwoju dla Osób Uzależnionych, która spotykać się będzie od października br.
Nasze podejście do uzależnienia:
Uzależnienie to siła, która kształtuje życie wielu osób. Kształtuje sposób, w jaki żyjemy, sposób w jaki kochamy, sposób w jaki wychowujemy kolejne pokolenia.
Bywa, że trudno podjąć decyzję o leczeniu uzależnienia; nie jesteśmy pewni swojej słabości do alkoholu/innych używek lub kompulsywnych zachować; wstydzimy się, bądź mamy błędne wyobrażenie o metodach terapii.
Większość społeczeństwa nie rozumie osób uzależnionych. Większość widzi, co jest “nie tak” z ludźmi pijącymi alkohol lub zażywającymi inne środki zmieniające świadomość, zamiast zobaczyć, co się z nimi stało.
W Meritum, zgodnie z sugestiami Gabora Mate (autora książki „Bliskie spotkania z uzależnieniem”) nie szukamy odpowiedzi na pytania: Dlaczego? Od czego?
Zamiast tego zastanowimy się, jaki ból, którego doświadczaliśmy, przyczynił się do powstania uzależnienia; jaka historia życia wpłynęła na rozwój choroby? Jakie niezaspokojone potrzeby stoją za naszym uzależnieniem. Zastanowimy się także, jak, będąc trzeźwym, te potrzeby zaspokoić.
Grupa Wsparcia i Rozwoju jest skuteczną metoda wspierającą utrzymanie abstynencji i rozwoju osobistego oraz trzeźwienia.
Bycie w grupie ludzi borykających się z podobnymi problemami zmniejsza znacząco poczucie samotności i wyobcowania, które bywa źródłem, jak i rezultatem uzależnienia.
W czasie spotkań mamy możliwość słuchania osób, które radzą sobie z trudnymi sytuacjami bez łamania abstynencji oraz słuchania o doświadczeniach, które doprowadziły do jej złamania.
Daje nam to szansę na znalezienie własnej drogi do zdrowienia. Nie ma błędnych, czy słusznych dróg. Uczymy się na własnych doświadczeniach i wybieramy drogę, która jest dla nas odpowiednia.
Dla kogo Grupa Wsparcia i Rozwoju?
Grupa Wsparcia i Rozwoju skierowana jest do osób doświadczających uzależnienia od alkoholu, innych środków chemicznych oraz uzależnień behawioralnych.
Zapraszamy do Grupy Wsparcia i Rozwoju jeśli:
- Stoisz przed koniecznością określenia roli uzależnienia w swoim życiu i podjęcia ważnej decyzji.
- Ukończyłeś/łaś tradycyjną terapię uzależnień i poszukujesz alternatywnych form wsparcia, poszukujesz innej drogi wsparcia w zdrowieniu.
- Nie ukończyłeś żadnej terapii uzależnień, utrzymujesz abstynencję dzięki wspólnotom samopomocowym takim jak np. AA, NA, AJ, itp. i poszukujesz dodatkowej formy wsparcia i rozwoju osobistego.
Czemu służy Grupa Wsparcia i Rozwoju?
Celem Grupy Wsparcia i Rozwoju jest zmiana przekonań, która pozwoli na budowanie zdrowszych relacji z innymi ludźmi oraz z samym/samą sobą.
Będziemy docierać do źródeł uzależnienia, do jego przyczyn. Pomocna będzie praca z genogramem, pozwalająca dostrzec powtarzające się schematy zachowań, uzależnienia czy przekonania przekazywane z pokolenia na pokolenie. Tutaj znajdziesz informacje o genogramie: meritum.slask.pl/czym-jest-genogram/
Grupa służy także kształtowaniu zachowań sprzyjających zdrowiu, szczególnie w obszarze radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami. Pomocne będzie poznanie i wdrożenie zasad Programu HALT, który jest filarem zdrowienia z uzależnienia.
W czasie cotygodniowych spotkań mamy możliwość wypowiedzenia tego, co nas trapi oraz podzielenia się z innymi uczestnikami swoimi trudnościami dnia codziennego.
Informacje organizacyjne:
W trosce o poczucie bezpieczeństwa oraz wysoki poziom zaufania, grupa spotyka się w tym samym składzie przez trzy miesiące.
Ilość osób w grupie: 8-12.
Uczestnik biorący udział w spotkaniu Grupy Wsparcia i Rozwoju nie może być pod wpływem alkoholu ani jakichkolwiek środków zmieniających świadomość.
Terminy spotkań:
Spotkania odbywać się będą w od paździrnika 2025 r., w poniedziałki w godz. 18:00-21:00.
- 06, 13, 20, 27. października 2025 r.
- 03, 10, 17, 24. listopada 2025 r.
- 08, 15. grudnia 2025 r.
Gdzie:
Fundacja Psychoedukacji i Rozwoju Osobistego MERITUM
ul. Panewnicka 36/2, 40-730 Katowice
Warunki udziału:
Koszt udziału w całym cyklu 12 spotkań wynosi 900 zł (możliwość wpłaty w dwóch ratach).
Warunkiem przyjęcia do grupy jest deklaracja udziału w całym cyklu spotkań Grupy Wsparcia i Rozwoju.
Prowadzący:
Rafał Banaszak: Jestem absolwentem Studium Psychologii i Psychoterapii w Instytucie Psychologii Stosowanej.
Jestem terapeutą integratywnej terapii uzależnień oraz praktykiem ustawień systemowych. Ukończyłem kurs Hipnoza i Hipnoterapia. Stale doskonalę swoje umiejętności terapeutyczne.
Ukończyłem także m.in.:
- Studium Terapii Uzależnień – Polska Federacja Społeczności Terapeutycznych.
- Kurs I i II st. Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach – Centrum Terapii CTSR.
- Studium Interwencji i Pomocy Psychologicznej – Stowarzyszenie „Niebieska Linia”.
- Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – Stowarzyszenie „Niebieska Linia”.
Staże kliniczne odbywałem m.in. w:
- Ośrodku Terapii Odwykowej Uzależnień w Toruniu.
- Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień – filia w Ozorkowie.
- Całodobowym Młodzieżowym Ośrodku Leczenia Uzależnień w Toruniu.
Doświadczenie zdobywałem najpierw pracując ponad 20 lat w różnych jednostkach wojskowych w Polskich Siłach Zbrojnych. Mam wieloletnie doświadczenie pracy jako kurator i wychowawca w ośrodku kuratorskim i świetlicach środowiskowych.
Jestem osoba uzależnioną z wieloletnim (17 lat) stażem abstynencji, długoletniej terapii uzależnień i terapii własnej.
Zgłoszenia i dodatkowe informacje:
Zgłoszenia i pytania dotyczące Grupy Wsparcia i Rozwoju można przesyłać na adres: banaszak.rafal@gmail.com
Warunkiem zapisu do grupy jest deklaracja udziału w całym cyklu spotkań Grupy Wsparcia i Rozwoju.
Z każdą osobą deklarującą chęć udziału w Grupie przeprowadzona zostanie krótka rozmowa wstępna. Z Uczestniczkami i Uczestnikami grupy podpisujemy umowę na czas trwania Grupy.
Dodatkowe informacje o naszym rozumieniu uzależnienia znajdziesz tutaj: meritum.slask.pl/o-uzaleznieniu-od-alkoholu/