Zimowa Dzika Wyprawa – Wspólna Droga do Trzeźwości.
11 listopada 2024 2024-11-13 8:23Zimowa Dzika Wyprawa – Wspólna Droga do Trzeźwości.
Zimowa Dzika Wyprawa – Wspólna Droga do Trzeźwości.
Zapraszamy do udziału w Zimowej Dzikiej Wyprawie adresowanej do osób uzależnionych, z co najmniej 3-miesięcznym okresem abstynencji.
Na Wyprawę w dniach 15-18. stycznia 2025 r. wybierzemy się w Bieszczady.
Przed nami 4 dni spokojnej wędrówki, trzy noclegi w lesie oraz mnóstwo czasu dla siebie – reset bez telefonu i komputera. Zimowa Dzika Wyprawa to połączenie wędrówki w Naturze, poza szlakami i podróży do wnętrza siebie.
Wyprawa zawiera elementy bushcraftu i trailingu – podążanie za tropami dzikich mieszkańców lasu. Wsparta jest duchowością Programu Dwunastu Kroków oraz filozofią i metodą Berta Hellingera. Ważne jest przy tym przestrzeganie zasad Leave No Trace
Dzika Wyprawa może być dla niektórych fizycznie wymagająca, a zarazem relaksująca i psychicznie uspokajająca.
Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że wysiłek fizyczny, kontakt z przyrodą zmniejsza poziom hormonów stresu w organizmie, co może znacząco wpływać na poprawę relacji z samym sobą oraz z innymi ludźmi
Inspiracje
Koncepcja Dzikiej Wyprawy opiera się na założeniu, że oderwanie od codziennych zajęć, bycie w drodze, sprzyja kontaktowi z samym sobą, z emocjami, przyspieszając tym samym procesy samoleczenia.
Model pracy z elementami wędrówki w terenie powstał z inspiracji leśnym odosobnieniami “Wyprawa w głąb puszczy i siebie” organizowanymi przez Mieszka Stanisławskiego z Fundacji Bycie w Lesie www.byciewlesie.pl
Ważna inspiracją Wyprawy jest praca metodą Programu 12 Kroków wsparta filozofią i metodą Berta Hellingera. Jej skuteczność oraz elastyczność w jej stosowaniu pozwolą nam na lepsze dostosowanie sposobów pracy do potrzeb Uczestników i Uczestniczek.
Dla kogo Dzika Wyprawa?
Wyprawa jest skierowana do pełnoletnich osób uzależnionych, utrzymujących abstynencję od co najmniej 3 miesięcy i dążących do trzeźwości.
Przebieg Wyprawy
Dzika Wyprawa to cztery dni, trzy noce, sześć kręgów przy ognisku, wspólne wędrowanie i podążanie w ciszy za tropami dzikich mieszkańców lasu. W połączeniu uważności na siebie, swoje ciało, myśli i emocje. To także wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków, wspólne przygotowanie obozowiska i zapewnienie bezpiecznego ognia.To obcowanie z dziką przyrodą, z dala od ludzkich siedzib.
Każdy dzień Dzikiej Wyprawy to wspólne kilkugodzinne wędrowanie, z uważnością na swój organizm, w milczeniu, poza wyznaczonymi szlakami.
Nie używamy wtedy mapy. Naszym drogowskazem jest natura: słońce, chmury i gwiazdy, ścieżki leśnych zwierząt. Nasza droga nie ma z góry wytyczonego celu. W tym czasie próbujemy odzyskać kontakt ze swoją własną intuicją, by na powrót móc jej zaufać na drodze do zdrowia.
Podczas wędrówki każdy sam będzie mógł zadać sobie ważne pytania:
– Jaki wpływ na moje życie wywiera uzależnienie/współuzależnienie?
– Czym/kim dla mnie jest Siła Wyższa?
– Co jest naprawdę dobre dla mnie z perspektywy dłuższego czasu?
– Co jest dobre dla tych, których kocham?
– Jak mogę godnie żyć bez mojego uzależnienia/współuzależnienia?
Refleksjami oraz usłyszanymi „wewnętrznymi odpowiedziami i wskazówkami” podzielimy się podczas wieczornych kręgów.
W trosce o poczucie bezpieczeństwa w czasie spotkań w kręgu obowiązuje zasada dyskrecji i dobrowolności wypowiedzi; każdy mówi tyle, ile na daną chwilę jest gotów powiedzieć.
Ważne informacje dodatkowe
W trakcie całej Wyprawy i głębokiej pracy osobistej obowiązuje bezwzględna uczciwość, prawdomówność oraz poszanowanie własnych i cudzych praw.
Podczas całej Wyprawy obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i innych środków zmieniających świadomość.
Spożywamy posiłki bezmięsne, które są przygotowywane na miejscu w obozowisku. Gotujemy na ogniu, a wodę czerpiemy z napotkanych po drodze strumieni lub pozyskujemy ze śniegu.
Nie korzystamy z namiotów, śpimy pod tarpami, ewentualnie w samodzielnie wykonanych śnieżnych jamach lub Quinzee – czyli w “igloo dla leniwych”.
Na Wyprawę nie zabieramy ze sobą telefonów, aparatów fotograficznych, zegarków i innych urządzeń, które mogłyby przeszkadzać w podróży do wnętrza siebie, szukania wewnętrznych odpowiedzi i wskazówek.
Szczegółowe informacje o tym, jak się dobrze przygotować do udziału w Wyprawie, zostaną podane w mailu organizacyjnym.
Gdzie i kiedy?:
Termin: 15–18.01.2025 r.
Miejsce: Bieszczady. Dokładna lokalizacja zostanie podana osobom zainteresowanym.
Koszt udziału:
Uczestnicy pokrywają koszt uczestnictwa w wys. 1000 zł. Możliwa wpłata w dwóch ratach.
Fundacja Meritum pokrywa pozostałe 400 zł za każdą osobę (całość kosztów udziału jednej osoby wynosi 1400 zł)
Prowadzący:
Rafał Banaszak: Jestem absolwentem Studium Psychologii i Psychoterapii w Instytucie Psychologii Stosowanej. Jestem terapeutą uzależnień oraz praktykiem ustawień systemowych. Ukończyłem kurs Hipnoza i Hipnoterapia. Jestem instruktorem surviwalu i bushcraftu, trenerem etyki outdoorowej Leave No Trace oraz trenerem łucznictwa.
Ukończyłem także m.in.:
- Studium Terapii Uzależnień – Polska Federacja Społeczności Terapeutycznych.
- Kurs I i II st. Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach – Centrum Terapii CTSR.
- Studium Interwencji i Pomocy Psychologicznej – Stowarzyszenie „Niebieska Linia”.
- Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – Stowarzyszenie „Niebieska Linia”.
Staże kliniczne odbywałem m.in. w:
- Ośrodku Terapii Odwykowej Uzależnień w Toruniu.
- Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień – filia w Ozorkowie.
- Całodobowym Młodzieżowym Ośrodku Leczenia Uzależnień w Toruniu.
Doświadczenie zdobywałem najpierw pracując ponad 20 lat w różnych jednostkach wojskowych w Polskich Siłach Zbrojnych. Mam wieloletnie doświadczenie pracy jako kurator i wychowawca w ośrodku kuratorskim i świetlicach środowiskowych.
Jestem osoba uzależnioną z wieloletnim (17 lat) stażem abstynencji, długoletniej terapii uzależnień i terapii własnej.